اخبار

نگاهی به سفر وزیر ارشاد به ارومیه؛ 140 میلیارد تومان اعتبار فرهنگی به آذربایجان غربی اختصاص می‌یابد

نگاهی به سفر وزیر ارشاد به ارومیه؛ 140 میلیارد تومان اعتبار فرهنگی به آذربایجان غربی اختصاص می‌یابد
«سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در سفر به ارومیه و در نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری این وزارتخانه با استانداری آذربایجان غربی برای تامین اعتبار140 میلیارد تومانی، آن را گامی جدی در راستای گسترش عدالت فرهنگی در سطح این استان دانست.
 
 
 
 
 
نگاهی به سفر وزیر ارشاد به ارومیه؛
140 میلیارد تومان اعتبار فرهنگی به آذربایجان غربی اختصاص می‌یابد

«سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در سفر به ارومیه و در نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری این وزارتخانه با استانداری آذربایجان غربی برای تامین اعتبار140 میلیارد تومانی، آن را گامی جدی در راستای گسترش عدالت فرهنگی در سطح این استان دانست.

به گزارش ایرنا، وی در این نشست که شامگاه دوشنبه در تالار شمس ارومیه برگزار شد، افزود: این تفاهم نامه ها در استان های مختلف کشور به امضا می رسد و آذربایجان غربی یازدهمین استان محسوب می شود.
صالحی با تاکید بر اینکه تکمیل تالار مرکزی ارومیه به عنوان یک زیرساخت مهم فرهنگی پیگیری می شود، اضافه کرد: این تالار داستان قدیمی شهر ارومیه است و با عزم جدی مسوولان باید هرچه زودتر به بهره برداری برسد.
وی ادامه داد: سالن نمایشگاهی ارومیه، کتابخانه تخصصی مطبوعات و موزه مطبوعات یادمان مصدومان سردشت، احداث پنج کتابخانه، موزه قرآن و عترت و احداث چند هنرستان در حوزه هنر از دیگر بندهای این تفاهم نامه است.
وزیر ارشاد اعلام کرد: تجهیز و تکمیل چند مرکز فرهنگی هنری، تجهیز مجتمع های فرهنگی هنری به سینما دیجیتال، حمایت از تولید فیلم های مستند و بلند، حمایت از بیمه هنرمندان، خرید کتاب از ناشران و پرداخت تسهیلات از جمله دیگر بندهای این تفاهم نامه محسوب می شود.
وی با اشاره به اینکه منابع مالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محدود است، افزود: تلفیق این ردیف با منابع استانی به اعتبار قابل توجهی تبدیل می شود و می تواند در زمینه توسعه فرهنگی و هنری موثر واقع شود.
صالحی تاکید کرد: رویکرد رعایت عدالت فرهنگی بر اساس شعار «ایران فقط تهران نیست» در این وزارتخانه به صورت جدی دنبال می شود.
وی «اقتصاد فرهنگ و هنر» را رویکرد دوم این وزارتخانه عنوان کرد و افزود: همزمان با روح هنر باید به اقتصاد هنر هم توجه شده و ردپای فرهنگ و هنر به حوزه های اقتصادی باز شود. 
صالحی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی «مجمع الجزایر ادبی» است، افزود: ترکیب زبان های ترکی، فارسی و کردی مزیت های قابل توجهی برای این استان به شمار می رود. از جشنواره شعر ترکی و کنگره ادبی استان حمایت می شود.
وزیر فرهنگ با اشاره به اینکه فضای اختصاصی برای انجمن های ادبی تخصیص می یابد، افزود: راه اندازی خانه هنرمندان و انجمن هنرمندان را به عنوان یک ایده دنبال خواهیم کرد و بیمه خبرنگاران و الزام مدیران و مسئولان در این زمینه را مورد توجه قرار می دهیم.
وی اعلام کرد: جشنواره بین المللی تئاتر ترکی و جشنواره تئاتر کردی را نیز در این استان حمایت حداکثری می کنیم.
صالحی با اشاره به اینکه رسانه رکن چهارم دموکراسی است و با وجود رسانه، فساد کمتر می شود، افزود: طبق قانون مطبوعات، رسانه باید با حوزه مسئولیت های خود آشنا باشد؛ زیرا حیطه وظایف آن فراقانونی نیست و در این زمینه باید آزادی مسئولانه مورد توجه قرار بگیرد.
وی پیشنهاد کرد تا هنرمندانی که نتوانستند در این نشست اظهارنظر کنند، به تهران بروند تا با روسای نهادهای مرتبط از نزدیک دیدار کنند و به بیان دیدگاه های خود به صورت کامل و مشروح بپردازند.
صالحی با یادآوری امضای تفاهم نامه «برنامه تولید و اشتغال در بخش فرهنگ و هنر» برای ایجاد 20 هزار فرصت شغلی بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: حدود 13 هزار فرصت شغلی در شهرهای کشور و هفت هزار فرصت شغلی در روستاها در شاخه های «رسانه ای و تولید محتوای دیجیتال»، «کسب و کار فرهنگی» و «هنری» ایجاد می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر خود به آذربایجان غربی همچنین روز دوشنبه به پاس قدردانی از خدمات مرحوم حجت الاسلام محمد باقر سپهری، مدیرکل اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، با خانواده این چهره فرهنگی در ارومیه دیدار کرد.
دیدار و دلجویی از «حسین افشاری» هنرمند معرق کار ارومیه‌ای و هنرمندانی چون «علیرضا قوجاری» و «احمدرضا رحیمی» نیز از دیگر برنامه های شامگاه دوشنبه صالحی بود. 
وی روز سه شنبه پس از شرکت در جلسه با روسای خبرگزاری جمهوری اسلامی، کتابخانه های عمومی، حج و زیارت، اوقاف و امور خیریه استان، از پروژه ملی تالار مرکزی ارومیه بازدید خواهد کرد.
۴ دی ۱۳۹۷ ۰۸:۳۸
ایرنا |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید