اخبار

سه مستند درباره فیلم‌های کیارستمی روی «هاشور» قرار گرفت

سه مستند درباره فیلم‌های کیارستمی روی «هاشور» قرار گرفت
حمیده شریف‌راد از امکان تماشای رایگان سه مستندش با عناوین «یک گفتگو با عباس کیارستمی»، «نرسیده به درخت» و «آن سوی درختان زیتون» روی شبکه نمایش درخواستی «هاشور» به مدت یک ماه خبر داد.
سه مستند درباره فیلم‌های کیارستمی روی «هاشور» قرار گرفت
 
حمیده شریف‌راد از امکان تماشای رایگان سه مستندش با عناوین «یک گفتگو با عباس کیارستمی»، «نرسیده به درخت» و «آن سوی درختان زیتون» روی شبکه نمایش درخواستی «هاشور» به مدت یک ماه خبر داد.

 

سه مستند درباره فیلم‌های کیارستمی روی «هاشور» قرار گرفت

 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، حمیده شریف‌راد درباره فراهم شدن امکان تماشای سه مستندش روی وب‌سایت «هاشور» اظهار کرد: این مستندها درباره‌ سه فیلم مهم عباس کیارستمی و روش فیلمسازی وی است. در ساخت این فیلم‌ها، ایده‌ام این بود که بدون استفاده از تصویر، حرف‌های کیارستمی روی تصاویر فیلم‌های وی قرار گیرد.
 
این فیلمساز ادامه داد: «خانۀ دوست کجاست؟»، «زندگی و دیگر هیچ» و «زیر درختان زیتون» سه فیلم مهم سینمای عباس کیارستمی هستند و همواره دوست داشتم علاقه مندان به این کارگردان، این امکان را داشته باشند که درباره این آثار اطلاعات بیشتری به دست آورند. این بود که این مستندها را روی وب‌سایت هاشور عرضه کردم. البته طی سه سال گذشته بسیاری از سایت‌ها و حتی تلویزیون قصد پخش مستندهای من را داشتند اما با برخی حذفیات که مورد تایید من نبود.
 
وی افزود: با توجه به مخاطبان این مستندها که علاقه مندان به سینمای عباس کیارستمی هستند و همزمان با شیوع بیماری کرونا که باعث خانه‌نشینی مردم شده، احساس کردم زمان مناسبی است که سه فیلم مستندم «یک گفتگو با عباس کیارستمی»، «نرسیده به درخت» و «آن سوی درختان زیتون» به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان قرار داده شوند و این امکان تا روز ۱۷ اردیبهشت‌ماه روی شبکه نمایش درخواستی «هاشور» فراهم شده است.
 
شریف‌راد درباره مستند «یک گفتگو با عباس کیارستمی» عنوان کرد: از سال ۸۱ که در کلاس‌های انجمن سینمای جوان شرکت داشتم و با آقای کیارستمی آشنا شده بودم، شروع به کار درباره وی کردم. با آقای کیارستمی مصاحبه‌ای درباره تمامی آثارشان انجام دادم و ایده‌ام این بود که بدون استفاده از تصویر، حرف‌هایشان روی تصاویر فیلم‌هایشان قرار گیرد.
 
وی ادامه داد: در واقع جنبه آموزشی مباحث مطرح شده از سوی این فیلمساز مورد توجه من بود و قصد داشتم فیلمی بسازم تا مخاطبان علاقه مند به سینمای عباس کیارستمی بتوانند با صدای کارگردان روی تصاویر نسبت به روش فیلمسازی‌اش اشراف پیدا کنند. این ایده مورد استقبال آقای کیارستمی قرار گرفت و صداها روی فیلم‌های «خانه دوست کجاست»، «زندگی و دیگر هیچ» و «زیر درختان زیتون» قرار گرفت.
 
این مستندساز با اشاره به انتشار این مستند در پکیج MK۲ گفت: این کمپانی فرانسوی قرار بود پکیجی از فیلم‌های عباس کیارستمی منتشر کند و برای هر فیلم، پشت‌صحنه یا ویدیویی که معرفی فیلم باشد در این باکس قرار دهد. بهمن کیارستمی تصاویر بسیار خوبی از پشت صحنه «زیر درختان زیتون» و «طعم گیلاس» گرفته بود و در حال ساخت فیلمی با عنوان «طرح» از پشت‌صحنه فیلم «طعم گیلاس» بود و دوست داشت پشت‌صحنه فیلم دیگر را هم کار کند اما به پیشنهاد آقای کیارستمی و با اجازه از بهمن، تهیه پشت‌صحنه فیلم «زیر درختان زیتون» را با عنوان «آنسوی درختان زیتون» من به عهده گرفتم. البته تصاویری که بهمن در آن سن کم از پشت‌صحنه فیلم ثبت کرده بود، فوق‌العاده بودند و این موضوع در ساخت فیلم بسیار به من کمک کرد.
 
وی در پایان با اشاره به ادامه مصاحبه‌هایش با عباس کیارستمی در سال ۸۶ عنوان کرد: هرجایی که وی برای ساخت فیلم می‌رفت، من هم با وی همراه شده یا تنها به لوکیشن می‌رفتم و در این مدت با حدود ۴۰۰ نفر از افرادی که در پروژه‌های کیارستمی حضور داشتند مصاحبه کردم. در همین راستا سفری به رودبار داشتم و در این سفر به دنبال تک‌درخت فیلم‎های کیارستمی بودم و همان جا ایده ساخت «نرسیده به درخت» به ذهنم رسید. فیلمی درباره عباس کیارستمی و تک درخت معروف فیلم‌های «خانۀ دوست کجاست؟»، «زندگی و دیگر هیچ» و «زیردرختان زیتون» که به سه‌گانه‌ «کوکر» شهرت دارد.
 
مستندهای «یک گفتگو با عباس کیارستمی»، «نرسیده به درخت» و «آن سوی درختان زیتون» به کارگردانی حمیده شریف‌راد تا تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۹۹ به صورت رایگان روی شبکه نمایش درخواستی «هاشور» به نشانی https://hashure.com در دسترس علاقه مندان است.
۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۰:۰۵
مهر |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید