اخبار

وقتی هیتلر برای ترور در تهران نقشه کشید/آرشیوهای بکر در«پرش بلند»

وقتی هیتلر برای ترور در تهران نقشه کشید/آرشیوهای بکر در«پرش بلند»
کارگردان مستند «پرش بلند» همزمان با ادامه اکران اینترنتی این مستند، ضمن اشاره به مستندات تاریخی روایت این اثر، از استفاده از تصاویر آرشیوی دیده نشده در آن خبر داد.
عطا پناهی با مهر مطرح کرد؛
وقتی هیتلر برای ترور در تهران نقشه کشید/آرشیوهای بکر در«پرش بلند»
 
کارگردان مستند «پرش بلند» همزمان با ادامه اکران اینترنتی این مستند، ضمن اشاره به مستندات تاریخی روایت این اثر، از استفاده از تصاویر آرشیوی دیده نشده در آن خبر داد.
 
عطا پناهی کارگردان مستند «پرش بلند» در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با چگونگی ساخت این مستند گفت: با توجه به اینکه ایران در جنگ جهانی دوم به گونه‌ای حضور داشته است، علاقه بسیار زیادی به جنگ جهانی دوم دارم و در همین راستا تلاش کردم تا مستندهایی با این مضمون جلوی دوربین ببرم، یکی از مستندهای ساخته شده در این زمینه مجموعه مستند «نامه‌های کارستن» بود.
 
وی بیان کرد: «نامه‌های کارستن» درباره تاریخ اشغال ایران توسط متفقین است. یک خلبان آلمانی به نام کارستن که هم زمان با جنگ جهانی دوم به قصد جاسوسی وارد ایران می‌شود و در زمان فعالیتش در کشور ما برای همسرش لیانا در برلین نامه می‌نویسد.
 
این کارگردان مستند تاکید کرد: بعد از تحقیقات و پژوهش درباره ایران در جنگ جهانی دوم به یک سوژه جالب رسیدم که در هیچ کتابی ندیده و در مورد آن چیزی نخوانده بودم. در ابتدا فکر کردم این سوژه تخیلی است تا یک اتفاق مستند؛ زمانی که بیشتر تحقیق کردم متوجه شدم در آن دوره زمانی که قرار بود نشست سه‌جانبه سران متفقین در تهران برگزار شود، هیتلر از این نشست باخبر می‌شود و نقشه ترور سران متفقین در تهران را طراحی می‌کند.
 
وی توضیح داد: همین مساله جرقه خوبی بود تا بتوانم آن را تبدیل به یک سوژه بسیار خوب برای فیلمم کنم. به همین دلیل پژوهش‌های بسیاری در این زمینه صورت گرفت و کتاب‌هایی بسیار قدیمی و جدید را خواندم و در نهایت سناریو آن را نوشتم تا به مرحله تولید رسید.
 
کارگردان مستند «بازگشت رویایی» تاکید کرد: در کنار این امر با پدرام بهرامی تدوین‌گر به آرشیوی دست پیدا کردیم که کمتر کسی به این آرشیو دسترسی داشته است، به عنوان مثال یک فیلم رنگی از نشست سه جانبه متفقین را با کیفیت بالا پیدا کردیم و در کنار آن به آرشیوهای دیگری نیز دسترسی پیدا کردیم.
 
وی بیان کرد: با توجه به اینکه به دنبال مخاطب بیشتری برای این مستند بودیم، تصمیم گرفتم برای ساخت این مستند چندین بازسازی داشته باشم و در نهایت «پرش بلند» تبدیل به یک مستند بازسازی داستانی شد. تحقیق و پژوهش این کار یک سال طول کشید و برای اینکه مطمئن باشم داستان این ترور که روایت‌های مختلفی از آن وجود دارد، چگونه بوده است زمان زیادی را برای این پژوهش گذاشتم.
 
پناهی در پایان گفت: این فیلم را به جشنواره‌های خارجی ارسال کرده‌ایم و منتظر هستیم که ببینیم «پرش بلند» درچه جشنواره‌ای پذیرفته می‌شود. البته نمایش آن در فیلیمو همچنان ادامه دارد و خوشبختانه نظرات مثبت و خوبی از سوی تماشاگران داشتم.
 
فیلم مستند داستانی «پرش بلند» به کارگردانی عطا پناهی در سال ۱۳۹۷ ساخته شده و منوچهر زنده دل، ناهید مسلمی، مهدی علیپور، غزال قربانی، آرش ورنیک، مهرداد ماکویی، رحمان آذری، بهروز سروعلیشاهی، رضا سلیمانی، حسین پاینده، پرنیان پزشک‌پور، مهدی ولی زاده، آیدا مرادی و سعید پارسا حضور دارند.
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۲:۰۵
مهر |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید