اخبار

«سلفی ۲۰» از اولین تجربه‌های برگزاری جشنواره آنلاین است

«سلفی ۲۰» از اولین تجربه‌های برگزاری جشنواره آنلاین است
عضو شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰»با اشاره به سازوکارهای برگزاری آنلاین (برخط) جشنواره‌ها، گفت: این جشنواره یکی از اولین تجربه‌های سینمای ایران در این زمینه است و تلاش کرده فیلمسازان حرفه‌ای و مردم را در این برهه به انجام فعالیت هنری و تجربه تشویق کند.
«سلفی ۲۰» از اولین تجربه‌های برگزاری جشنواره آنلاین است
 
عضو شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم کوتاه «سلفی ۲۰»با اشاره به سازوکارهای برگزاری آنلاین (برخط) جشنواره‌ها، گفت: این جشنواره یکی از اولین تجربه‌های سینمای ایران در این زمینه است و تلاش کرده فیلمسازان حرفه‌ای و مردم را در این برهه به انجام فعالیت هنری و تجربه تشویق کند.
 
حبیب ایل‌بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی و عضو شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم کوتاه سلفی ۲۰ درباره برگزاری جشنواره‌های سینمایی همزمان با شیوع ویروس کرونا و همچنین محورها و موضوعات مورد توجه در این جشنواره گفت: متاسفانه سایه منحوس کرونا بر زندگی همه مردم دنیا سبب شده شیوه و سبک زندگی مردم دچار تغییر و تحولات جدی شود. این مساله بر سبک زندگی ما ایرانیان که در همه امور روزمره خودمان از الگوی ایرانی- اسلامی پیروی می کنیم اثر مخرب‌تری نسبت به سایر نقاط جهان داشته و از همین منظر همه حوزه های فرهنگ و هنر ما دچار آسیب و نقصان های جدی شده‌اند.
 
وی ادامه داد: به نظر می‌رسد ایجاد نشاط در تولیدات هنری، توجه به سبک نوینی در خلق آثار مذکور و بالطبع برگزاری رخدادهایی مانند جشنواره سلفی ۲۰ در سطوح مختلف شهری، استانی و ملی می‌تواند یکی از راهکارهای ادامه حیات هنر باشد. البته در این بین سینما به دلیل داشتن مخاطبان انبوه و با توجه به این که بعد از تلویزیون پرمخاطب ترین رسانه است، جایگاه و اهمیت ویژه ای پیدا می کند و البته این دست از جشنواره‌ها می‌توانند ریل گذاری جدید برای آینده سینما و تولیدات سینمایی ایجاد کنند.
 
برگزاری برخط رویدادهای هنری؛ مناسب ترین راهکار برای شرایط فعلی 
 این مدیر سینمایی درباره برگزاری آنلاین جشنواره‌ها نیز تصریح کرد: دوران کنونی دسترسی به اینترنت را برای بیش از ۹۰ درصد اقشار جامعه فراهم آورده است و مهم ترین راه ارتباطی مخاطبان با تولیدات و صنایع فرهنگی هنری از طریق فضای مجازی در حال انجام است. اگرچه شاید زیر ساخت‌ها در کشور ما دچار کمبود و نقصان‌هایی در این زمینه باشد توجه خیل عظیمی از مخاطبان به ویژه نسل جوان، حداقل در یک دهه اخیر به فضای مجازی و اینترنت بستر مناسبی را فراهم کرده تا برگزاری رخدادهای متنوع فرهنگی و هنری به شکل برخط یکی از مناسب‌ترین راهکارها در این زمینه باشد.
 
وی درباره میزان آمادگی جامعه هنری برای برگزاری آنلاین جشنواره‌ها نیز توضیح داد: به هر حال نه تنها در ایران که در نقاط مختلف دنیا هم این آمادگی شاید به شکل ایده‌آل و صد درصد وجود نداشته باشد. بسیاری از جشنواره های سینمایی معتبر در جهان هم آمادگی لازم برای مواجه شدن با چنین وضعیتی آن هم با این مدت زمان طولانی و نامعلوم را نداشتند و تلاش زیادی کردند به صورت آنلاین بخش‌هایی از جشنواره‌های خودشان را برخط برگزار کنند. اینکه تا چه میزان موفق بودند را باید به شکل دقیق با بررسی همه جوانب و شرایط مورد تحلیل قرار داد. 
 
قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی ادامه دد: در کشور ما نیز همین اتفاق رخ داده، ضمن اینکه باید بپذیریم در برگزاری جشنواره های سینمایی شاید هنوز دل نگرانی‌ها و احتیاط‌هایی هم به دلایل مختلف وجود داشته باشد که البته بسیار هم قابل توجه هستند. بنابراین برای اینکه ببینیم چقدر برای برگزاری یک جشنواره برخط سینمایی آماده هستیم، باید معیارها و پارامترهای گوناگونی را در نظر بگیریم.
 
وی تصریح کرد: در جشنواره سلفی ۲۰ تدابیری حداکثری اندیشیده شده که یک جشنواره  سینمایی آنلاین با در نظر گرفتن همه جوانب در حد وسع و امکانات و البته با بالاترین کیفیت و اثر گذاری برگزار شود. به دلیل اینکه نمونه های مشابه تاامروز نداشته یا کمتر بوده، طبیعی است برگزاری جشنواره ای نظیر سلفی ۲۰ را در فضای آنلاین نیازمند آزمون و خطا می کند. همچنین باید در حین برگزاری آن نواقص را کشف و برطرف کرد، البته تلاش شده درصد خطا تا کمترین حد ممکن پایین بیاید.
 
موضوعات سلفی ۲۰ فیلمسازی برای همگان را فراهم می کند
ایل‌بیگی با اشاره به محورهای اصلی سلفی ۲۰ که به طور کلی به چگونگی همزیستی با کرونا مرتبط می شود، عنوان کرد: با توجه به نوع و شکل جشنواره و تنوع موضوعات و بخش‌های آن همچنین شرایط شرکت در این رخداد سینمایی که متناسب با شرایط جامعه و علاقه مندی‌های نسل جوان فیلمساز است پیش بینی می‌کنیم شاهد دریافت تعداد زیادی آثار در بخش های گوناگون جشنواره باشیم. ضمن اینکه تجارب شخصی بنده در حوزه فیلم کوتاه و سابقه سال ها حضورم در انجمن سینمای جوانان ایران و همنشینی با جوانان فیلمساز گواه است که بدون تردید شاهد آثار قابل تامل و کشف استعدادهای درخشانی در حوزه فیلمسازی از سراسر کشور خواهیم بود.
 
وی در پایان تاکید کرد: سینما برای همه است؛ عموم مردم از کودک و نوجوان گرفته تا بزرگسال و کهنسال. سلفی ۲۰ با رویکرد پاسخ به نیازهای هنری و فرهنگی و موضوعی اکثر قریب به اتفاق مخاطبان طراحی شده است. یعنی خانواده ها، جوانان، دانشجویان، اهالی سینما، کودکان و نوجوانان، هنرمندان، دست اندرکاران محیط زیست و در یک کلام قاطبه علاقه مندان و تماشاگران سینما و سینماگران و استعدادهای سینمایی جامعه هدف ما در این جشنواره هستند. 
نخستین جشنواره فیلم کوتاه سلفی ۲۰ به دبیری مریم دوستی پاییز ۹۹ برگزار می شود. آخرین مهلت ارسال اثر به دبیرخانه این جشنواره به نشانی بیستم شهریور ماه امسال است. 
۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۳۷
ایرنا |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید